Výsledky bádání zveřejnil tým odborníků ze Southamptonské univerzity v odborném časopisu British Medical Journal.
Výzkum začal v roce 1970 a zúčastnilo se ho osm tisíc dětí. O dvacet let později se za vegetariána označilo 366 z nich, přičemž asi stovka přiznala, že si občas dá rybu nebo kuře.
Muži, kteří se ve třiceti letech považují za vegetariány, dosáhli v IQ testech průměrně 106 bodů, ženy v průměru 104 bodů. Muži, ze kterých se vegetariáni nestali, dosahovali v průměru 101 bodů, u žen to bylo 99.
Výsledky testů neukázaly, že by byl nějaký rozdíl v hodnotách IQ mezi přísnými vegetariány a těmi, kteří si někdy dají drůbeží nebo rybí maso.
Podle studie je typickým vegetariánem žena z vyšší třídy, která dosáhla vyššího vzdělání.
Výzkumníci si myslí, že závěry jejich studie vysvětlují, proč jsou lidé s vyšším IQ zdravější. Bezmasá strava se totiž pojí i s nižším výskytem srdečních chorob a obezity.
"Vždycky jsme věděli, že vegetariánství je inteligentní volbou, která vyjadřuje soucit se zvířaty, lidmi i životním prostředím. Teď o tom máme navíc vědecký důkaz," citovala BBC Liz O'Neillovou z Vegetariánské společnosti v Británii.
O jednoznačnosti výsledků zprávy naopak pochybuje lékař Frankie Phillips z Britské dietetické organizace."Přirovnal bych to k problému s vejcem a slepicí. Stal se člověk vegetariánem díky svému vysokému IQ, anebo spíš jen proto, že více myslí na své zdraví?"